Szwajcaria Saksońska i Drezno
W dniach 27 - 28 maja br. odbyła się szkolna wycieczka do Niemiec. W poniedziałek o godz. o 5:15 przy autokarze pod szkołą zebrali się wszyscy uczestnicy wycieczki. Po kilkugodzinnej podróży i przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej uczniowie dotarli do Parku Narodowego „Szwajcaria Saksońska – Bastei”. W tym uroczym miejscu można było podziwiać piaskowe skały, baszty, skalny most, amfiteatr i ruiny średniowiecznego zamku Felsenburg. Spacer przepiękną trasą turystyczną i dotarcie do Rathen to kolejna część programu. Następnie wycieczkowicze wsiedli na statek parowy i dopłynęli do uzdrowiskowego miasteczka Bad Schandau. Rejs najpiękniejszym odcinkiem przełomu rzeki Łaby dostarczył cudownych widoków i sporej dawki relaksu.
Bad Schandau to ostatni etap zwiedzania zaplanowanego na pierwszy dzień wycieczki. Potem już tylko przejazd do hotelu w Zgorzelcu, przepyszna obiadokolacja i zakwaterowanie w dobrze wyposażonych pokojach.
Kolejny dzień należało zacząć od śniadania, które było w formie szwedzkiego stołu, więc dla każdego znalazło się coś dobrego. Po opuszczeniu hotelu pojechaliśmy do Drezna, gdzie nastąpiło przywitanie się z przewodniczką, która od razu zaczęła ciekawie opowiadać o historii i zabytkach miasta oraz o niezwykłym królu Saksonii, Auguście II Mocnym, który był także królem Polski. Wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił pobyt w „Szklanej Manufakturze”, czyli w jednej z fabryk koncernu Volkswagena. W tej bardzo nowoczesnej fabryce można było podziwiać niezwykłe modele aut elektrycznych.
Po emocjonalnej rozgrzewce w szklanej fabryce zwiedzono Pfund’s Molkerei, czyli najpiękniejszy nabiałowy sklep świata. Następnie wędrowano po zabytkowym centrum Drezna i z uwagą słuchano opowieści pani przewodnik. Postacią najczęściej pojawiającą się w tych historiach był król August II Mocny, ale także duże zainteresowanie wywołała informacja o tym, że właśnie w Dreźnie wyprodukowano pierwszą mleczną czekoladę, do której dodano oślego mleka.
W stolicy Saksonii znajdują się dwa muzea słynne na całym świecie: Albertinum oraz Zwinger, w którym można obejrzeć dzieła takich mistrzów jak: Tycjan, Anton Raphael Mengs, Peter Bruegl, Peter Paul Rubens czy podziwiać niezwykły obraz „Madonna Sykstyńska” Rafaela Santi. Na „deser” wycieczki zaplanowano pobyt w budynku dawnej gazowni „Panometer Dresden”, gdzie na platformie umieszczonej na wysokości 15 metrów można było podziwiać zdjęcia panoramiczne dżungli w Amazonii, którym towarzyszyły realistyczne dźwięki, muzyka i efekty świetlne.
Po pobycie w Amazonii uczestnicy ruszyli w drogę powrotną do Górek Wielkich, do których dotarli już po północy dnia następnego.
Wycieczka obfitowała w wiele wrażeń i atrakcji, które na pewno długo pozostaną w pamięci, a niektóre wiadomości, obrazy i zabytki będą wiecznie żywe – tak jak Drezno, które po zbombardowaniu w 1945 roku zostało odbudowane i jest przepięknym miastem godnym zwiedzenia.