Poradnik dla ucznia w czasie zdalnej nauki
Drodzy uczniowie!
Obecna sytuacja w naszym kraju budzi w nas wszystkich różne emocje. Początkowo była to wielka niewiadoma i nikt nie przypuszczał, że pobędziemy w domu tak długo. Stąd mój pomysł, aby napisać Wam kilka wskazówek, które sprawią, że nauka i pobyt w domu w obecnej sytuacji będzie dla wszystkich dobrze zorganizowany i dobrze wykorzystany.
- POBUDKA
Staraj się wstawać z rana o stałej porze.
- GIMNASTYKA
Zacznij od krótkiego przeciągania, otwórz okno, wyjdź na ogród. Twój mózg otrzyma sygnał do działania.
- PORANNA HIGIENA / ŚNIADANIE
Pamiętaj o porannej higienie i śniadaniu. Nie chodź w piżamie cały dzień (-;
- NAUKA
Zaplanuj czas nauki. Najlepiej jeśli to będzie stała pora. Pamiętaj jednak, że najlepiej przyswajamy wiedzę w godzinach dopołudniowych. Z racji przeciążeń e -dziennika w godzinach rannych, poproś rodzica, aby dzień wcześniej przekazał ci zadania do zrobienia na kolejny dzień. Czas zdalnej nauki to nie wakacje. Staraj się na bieżąco robić zadania, ćwiczyć samodyscyplinę i rozwijać umiejętności organizacyjne. To bardzo ci się przyda w życiu.
- PRZERWY
Rób sobie w czasie nauki krótkie przerwy. Przejdź się po mieszkaniu, wyjdź do ogrodu, na balkon, do okna. Może to być przerwa na II śniadanie z aromatyczną herbatką lub pysznym kakao. Jeśli podczas nauki coś jest dla ciebie za trudne, napisz z rodzicem do swojego nauczyciela przez e-dziennik i powiedz mu o tym. Nauczyciele są chętni żeby ci pomóc.
Nie spędzaj przerwy na oglądaniu filmików youtube, grach komputerowych itp. I tak będziesz mieć więcej czasu na komputer w ciągu dnia niż dotychczas.
- OBOWIĄZKI DOMOWE
Ustal z rodzicami w czym możesz im pomóc. Wykorzystaj czas w domu na naukę czegoś, czego do tej pory nie robiłeś np. pranie, prasowanie, robienie posiłków. Pamiętaj, że rodzicom też nie jest łatwo w sytuacji w jakiej się znaleźliśmy i twoja pomoc będzie dla nich cenna.
- KONTAKTY Z RÓWIEŚNIKAMI
W czasie epidemii nie wolno spotykać się ze znajomymi, wychodzić z domu w celach towarzyskich i proszę, abyś potraktował to bardzo poważnie. Jednak możesz utrzymywać kontakt ze swoimi rówieśnikami poprzez internet, telefon. Zadzwoń do koleżanki lub kolegi. Zapytaj jak sobie radzi i jak spędza czas. Może się okazać, że będziesz mógł jej/jemu pomóc w zadaniach. Niektórzy mogą czuć się bardziej samotni i będą ci wdzięczni, że się z nimi skontaktowałeś.
- ODPOCZYNEK
Na to czasu nie powinno ci zabraknąć. Śpij co najmniej 8 godzin dziennie i nie chodź zbyt późno spać. Musisz mieć siłę i energię na kolejny dzień. Słuchaj muzyki, ciekawych książek przez audiobook, oglądaj ciekawe i mądre filmy. Jeśli masz takie możliwości, wychodź do ogrodu lub na spacer, z dala od większych skupisk ludzi.
- KOMPUTER I INNE MULTIMEDIA
W dobie dzisiejszych czasów, zdaję sobie sprawę, że większość z Was korzysta z internetu, gra w różne gry komputerowe. Jeśli należysz do tej większości to wyznacz z rodzicami ilość czasu na gry lub bycie w sieci w ciągu dnia. Zbyt długie korzystanie z multimediów osłabi twój organizm i nie wpłynie korzystnie na twój umysł.
- DBAJ O SIEBIE i przestrzegaj zasad. Rób zadania na bieżąco, abyś nie miał zaległości Zaplanowany dzień szybciej minie, a ty będziesz się czuć zrealizowany. Pochwal i doceń siebie za każdą małą rzecz, którą udało ci się zrobić w ciągu dnia.
Na podstawie powyższych wskazówek, które sama stosuję w domu, zachęcam Cię do zrobienia Planu Dnia. Możesz sobie go powiesić w widocznym miejscu.
Powodzenia!
Pedagodzy
Paulina Cholewczyńska
Edyta Grelowska