Podsumowanie Kwietniowych Szkolnych Dni Profilaktyki

W dniu 9 maja na sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie Kwietniowych Dni Profilaktyki, które odbywały się na terenie naszej szkoły. W tym czasie uczniowie mogli skorzystać i uczestniczyć w kilku ciekawych zajęciach.

5 kwietnia uczniowie klas II gimnazjum uczestniczyli w prelekcji na temat przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy prowadzonej przez pana Ireneusza Brachaczka.

10 kwietnia po raz pierwszy cała szkoła włączyła się do akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Przez radiowęzeł mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę dotyczącą autyzmu natomiast na placu szkolnym, na płocie zawieszono niebieskie balony jako symbol solidarności z osobami
z autyzmem.

11 kwietnia uczniowie klas 1-3 SP i oddziałów przedszkolnych mieli okazję uczestniczyć
w warsztatach integracji sensorycznej. Zajęcia te odbyły się na małej sali gimnastycznej i były poprzedzone teoretycznym wprowadzeniem w salach lekcyjnych. Na sali gimnastycznej przygotowanych było 5 stanowisk, na których uczniowie mieli okazję doświadczyć jak czuje się osoba dotknięta autyzmem. Uczniowie chodzili na boso i z zamkniętymi oczami po różnych fakturach między innymi po: krążkach sensorycznych, folii bąbelkowej, sianie, piasku, fasoli
i ryżu. Na kolejnym stanowisku każdy uczeń w rękawiczkach z sianem w środku układał klocki, puzzle, „Studnię Jakuba”. Uczniowie byli też owijani w koce lub folię stretch. Ponadto wspólnie przygotowali masę newtonowską a na koniec zajęć rękami namalowali klasowy plakat.

24 kwietnia klasy siódme miały okazję gościć psychologów panią Martę Jonderko i Joannę Śliwkę, które pomogły młodzieży znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych?”

25 kwietnia pedagodzy szkolni w ramach przeciwdziałania agresji i przemocy, przeprowadzili wśród uczniów zajęcia „Przemoc w innej odsłonie”. Zajęcia przeprowadzone były
w oparciu o film „Cyrk motyli”.

 

9 maja podczas podsumowania przedstawiono kilka informacji na temat współczesnego zagrożenia jakim jest fono-holizm czyli uzależnienie od telefonu oraz omówiono skutki tego zjawiska. Następnie uczennice klasy siódmej, uczestniczące w listopadzie w powiatowym konkursie profilaktycznym „Żyj bez uzależnień” zaprezentowały przygotowane przez siebie przestawienie dotyczące problemu uzależnienia od papierosów.

W ramach szkolnych dni profilaktyki poruszano również temat przemocy i agresji w związku z tym ogłoszono i przeprowadzono konkurs plastyczny na transparent „Stop mobbingowi”, „Stop przemocy”. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas podsumowania całej akcji. Nagrody zostały przydzielone w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-5 oraz klasy 6,7,II-III g.

Na zakończenie wysłuchano informacji na temat przemocy w sieci, cyberprzemocy i tzw. hejtu oraz zaprezentowano piosenkę „Przytul hejtera”

 

M. Kocur

 

 

  • Czy wiesz że...

    Edukacja - to okres, w którym jesteś nauczany przez kogoś, kogo nie znasz, o czymś, czego nie chcesz wiedzieć.

    Gilbert Keith Chesterton

  • Czy wiesz że...

    Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej - odstraszającym przykładem.

    Albert Einstein

  • Czy wiesz że...

    Kropla przebija kamień, upadając nie dwa razy, lecz często: tak człowiek staje się rozumny, czytając nie dwa razy, lecz często.

    Giordano Bruno

Script logo   StudioStrona.pl