Dzień Czystego Powietrza
Dnia 18 października odbył się w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Na to wydarzenie przygotowała się cała górecka placówka: na ścianach korytarzy pojawiły się wykonane przez uczniów plakaty ekologiczne, a każda klasa przygotowała hasła dotyczące czystości powietrza. Na lekcjach biologii i przyrody uczniowie zaznajamiali się ze źródłami i skutkami zanieczyszczeń atmosfery, a przez szkolny radiowęzeł została zaprezentowana audycja o tej tematyce Na specjalnie przygotowanej gazetce każdy uczeń mógł zapisać swój „Dobry uczynek dla Ziemi”, a jako wyraz poparcia dla czystości powietrza wszyscy nosili przypięte niebieskie chmurki z napisem: Dbajmy o czyste powietrze.
Najważniejszą częścią Dnia Czystego Powietrza były warsztaty ekologiczne przeprowadzone przez Fundację Ekologiczna ARKA. Na boisku szkolnym na specjalnie przygotowanych czterech stanowiskach: rowerowe kino, pracownia OZE, gra planszowa i eko – memory uczniowie zgłębiali sposoby oszczędzania energii, uczyli się segregować odpady, poznawali główne źródła zanieczyszczeń powietrza oraz sposoby ich zmniejszania, sami wytwarzali energię jadąc rowerami. Na zakończenie odbył się wspólny happening, podczas którego klasy prezentowały swoje hasła proekologiczne. Ogromne zaangażowanie uczniów, a także ciekawy sposób przeprowadzenia warsztatów spowodowały, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Jolanta Waliczek
Fundacja ekologiczna ARKA w ramach współpracy z Gminą Brenna przeprowadziła warsztaty Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas wspaniałej zabawy uczniowie SP w Górkach Wielkich zdobywali wiedzę i podnosili świadomość ekologiczną. Na płycie boiska szkolnego można było odwiedzić 4 miejsca łączące naukę z zabawą.
Rowerowe kino to miejsce, w którym uczniowie oglądali film poświęcony problemom zanieczyszczenia środowiska i alternatywnych źródeł energii. Prąd wytwarzali sami uczniowie kręcący rowerami połączonymi z prądnicami.
Ogromna gra planszowa pozwoliła na prezentację naturalnych zasobów Ziemi i jej ekosystemów .
Eko-memory to stanowisko warsztatowe wykorzystujące do edukacji plansze popularnej gry „memory”, która posłużyła do zilustrowania naszych codziennych nawyków i potrzebę ich zmiany na bardziej proekologiczne.
Cyfrowy bus – to mobilne miejsce z kilkoma stanowiskami i laptopami, na których uczniowie grali w ekologiczne mini gry
To był wspaniały dzień!